top of page

SVJESNE PREHRAMBENE NAVIKE: NAHRANITE SVOJE TIJELO I DUŠU

Writer: Anita Herceg VisićAnita Herceg Visić
Mindful Eating

U užurbanosti našeg svakodnevnog života, jedan aspekt koji je često u drugom planu su naše prehrambene navike. Živimo u brzom svijetu u kojem je brzinski zalogaj u hodu postao norma. Međutim, ono što ne uspijevamo shvatiti jest da naš odnos s hranom nadilazi puko preživljavanje; to je temeljni dio našeg ukupnog blagostanja. Ovdje dolazi do izražaja koncept svjesne prehrane.


Što je svjesna prehrana?

Svjesno jedenje je praksa koja potiče pojedince da budu potpuno prisutni i uključeni u iskustvo prehrane. To uključuje obraćanje velike pozornosti na senzacije, misli i emocije koje se javljaju tijekom obroka. Kultiviranjem pažnje oko jedenja, pojedinci mogu razviti dublje cijenjenje hrane i donositi svjesnije odluke koje će koristiti njihovom zdravlju i dobrobiti.


Prednosti promišljene prehrane


1. Poboljšana probava

Kada jedemo užurbano ili rastreseno, naše tijelo može imati problema s pravilnom probavom hrane koju konzumiramo. Usporavanjem i uživanjem u svakom zalogaju, omogućujemo našem probavnom sustavu da funkcionira učinkovitije, smanjujući probleme kao što su nadutost i probavne smetnje.


2. Upravljanje tjelesnom težinom

Svjesna prehrana također može biti korisna za regulaciju tjelesne težine. Jedući polako i pažljivo, veća je vjerojatnost da će pojedinci prepoznati kada su siti, sprječavajući prejedanje i promičući zdravije veličine porcija.


3. Poboljšano uživanje u hrani

Koliko često doista uživamo u okusima i teksturama obroka koje jedemo? Svjesno jedenje potiče pojedince da angažiraju sva svoja osjetila dok jedu, što dovodi do ugodnijeg i zadovoljavajućeg kulinarskog iskustva.


4. Povećana svijest o znakovima gladi

U našem modernom prehrambenom okruženju lako je upasti u zamku jedenja iz dosade ili emocija, a ne iz istinske gladi. Prakticiranje svjesnog hranjenja pomaže pojedincima da se prilagode signalima gladi i sitosti svog tijela, potičući zdraviji odnos s hranom.


Kako prakticirati svjesno jedenje


1. Uklonite smetnje

Isključite TV, odložite telefon i stvorite tiho, mirno okruženje za svoje obroke. Uklanjanjem smetnji možete se potpuno usredotočiti na čin jedenja i bolje cijeniti hranu koja je ispred vas.


2. Uključite svoja osjetila

Odvojite vrijeme da promatrate boje, mirise i teksture svoje hrane. Žvačite polako i uživajte u svakom zalogaju i primijetite okuse koji se razvijaju na vašem nepcu.


3. Slušajte svoje tijelo

Pauzirajte između zalogaja kako biste provjerili svoje tijelo. Jeste li još uvijek gladni ili ste zadovoljni? Naučite prepoznati kada vaše tijelo signalizira da je dovoljno jelo.


4. Izrazite zahvalnost

Prije nego što se bacite na svoj obrok, odvojite trenutak da izrazite zahvalnost za hranu koju on pruža. Kultiviranje osjećaja zahvalnosti za vašu hranu može poboljšati cjelokupno iskustvo objedovanja.


Završne misli


Uključivanje svjesnih prehrambenih navika u vašu dnevnu rutinu može imati dubok utjecaj na vaše fizičko, emocionalno i duhovno blagostanje. Usporavanjem i potpunom prisutnošću tijekom obroka možete stvoriti dublju vezu s hranom koju jedete i nahraniti svoje tijelo i dušu.


Dakle, sljedeći put kada sjednete jesti, ne zaboravite ukloniti smetnje, uključite svoja osjetila i uživajte u svakom zalogaju. Prihvatite svjesnu prehranu kao oblik brige o sebi i dopustite joj da transformira ne samo način na koji jedete, već i način na koji živite. Vaše tijelo i um bit će vam zahvalni na tome.


U svijetu punom smetnji, svjesno jedenje nudi put do ponovnog povezivanja

s našom hranom i samim sobom. Usvajanjem pažljivog pristupa prehrani

možemo iskoristiti transformativnu snagu jednostavnog čina hranjenja našeg tijela. Pridružite nam se na ovom putovanju prema svjesnijem i ispunjenijem odnosu s hranom.

 
 
 

Comments


© 2018 by INSPIRATIVAN ŽIVOT Proudly created with Wix.com

Budi član i primaj obavijesti

Ime i prezime

Email

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page