top of page

OSLOBAĐANJE MOĆI NESAVRŠENOSTI: PRIHVAĆANJE SAMOSUOSJEĆANJA I DAVANJE PRIORITETA BRIZI O SEBI KAO SAMOPOUZDANA MAMA

Mom embracing her children
Prihvaćanje zbrkane stvarnosti majčinstva

Prihvaćanje putovanja majčinstva

Majčinstvo je lijepo putovanje, ispunjeno trenucima radosti i izazova. Usred smijeha i ljubavi, mnoge se mame bore s teškim teretom: majčinskom krivnjom. Često mislimo da sve moramo obaviti savršeno, žonglirajući s beskrajnim odgovornostima, a istovremeno biti nježne i brižne. Ali što ako promijenimo perspektivu? Što ako bismo prigrlile nesavršenost, oslobodile se krivnje i naučile njegovati suosjećanje i brigu o sebi?


U ovom postu otkrit ćete praktične strategije za prihvaćanje nesavršenosti, stavljanje brige o sebi kao prioritet i slavljenje vaših majčinskih pobjeda. Na kraju ćete se osjećati osnaženo, osloboditi se krivnje i prigrliti predivno neurednu stvarnost majčinstva.


Otpuštanje majčinske krivnje

Majčina krivnja često se uvuče kad osjećamo da nismo dovoljne, osobito kad se uspoređujemo s drugima. Slušamo priče o “savršenim majkama” za koje se čini da su sve shvatile i lako se osjećati preopterećeno. Međutim, savršenstvo je iluzija. Zapravo 85% majki redovito osjeća krivnju.

Umjesto da razmišljate o tim osjećajima, usredotočite se na ono što je uistinu važno: svoju ljubav, podršku i trud koji ulažete da budete najbolja verzija sebe za svoju obitelj. Razmotrite ovu osnažujuću mantru: "Ja sam dovoljna." Svakodnevno izgovaranje može vam pomoći da potaknete samoprihvaćanje i smanjite nerealna očekivanja.


Njegovanje pozitivnog načina razmišljanja i samoprihvaćanja

Prihvaćanje nesavršenosti otvara vrata samootkrivanju i rastu. Pozitivan način razmišljanja počinje prepoznavanjem vaših snaga i postignuća. Razmislite o svemu što ste učinile kako biste njegovale svoju obitelj i proslavite ta postignuća. Jeste li imale naporan dan ili ste završile projekt? Svaki uspjeh se računa!

Provedite praksu zahvalnosti. Svake večeri zapišite tri stvari koje ste postigle tog dana, koliko god male izgledale.

Bitno je biti dobar prema sebi u teškim trenucima. Zamijenite negativne misli pozitivnim afirmacijama. Kad pomislite: "Mogla sam bolje", odgovorite sa "Dala sam sve od sebe i to je dovoljno." Ova jednostavna promjena može imati snažan utjecaj na vaš način razmišljanja.


Davanje prioriteta brizi o sebi bez osjećaja krivnje

Mnoge mame na brigu o sebi gledaju kao na luksuz, a ne kao na potrebu. Ipak, kako se možemo učinkovito brinuti za svoje obitelji ako se prvo ne pobrinemo za sebe? Davanje prioriteta brizi o sebi ključno je za našu dobrobit i našu sposobnost njegovanja drugih.

Započnite tako da odvojite 15 do 30 minuta u danu za aktivnosti koje vas ispunjavaju — bilo da je to čitanje, šetnja ili uživanje u toploj kupki. Ako vam je teško naći vremena, razmislite o tome da se probudite 15 minuta ranije ili iskoristite vrijeme za drijemanje za sebe. Obavijestite svoju obitelj o svojim planovima za brigu o sebi, objašnjavajući zašto je to važno za vašu dobrobit.

Briga o sebi za svakoga izgleda drugačije. Istražite što vama odgovara. Bilo da se radi o jogi, izradi nečeg ili jednostavnom ispijanju kave u miru, uživajte u procesu otkrivanja onoga što vam pomaže da napredujete.


Slavljenje malih pobjeda i prekretnica u majčinstvu

Sa stalnim zadacima I obavezama lako je previdjeti prekretnice, velike i male. Svaki trenutak je bitan, od toga da prođete kroz težak dan do toga da čujete svoje dijete da prvi put kaže "mama". Ovi trenuci zaslužuju priznanje.

Razmislite o stvaranju "tegle pobjede". Ispunite je bilješkama o malim uspjesima, poput završetka izazovne aktivnosti roditelj-dijete ili kuhanja zdravog obroka. Kad god se osjećate preopterećeno, pregledajte ove bilješke kao podsjetnik na svoju snagu.

Potaknite i svoju djecu da slave svoje pobjede. Ova praksa stvara pozitivno okruženje i jača samoprihvaćanje. I djeca tako uče cijeniti vlastita postignuća i grade samopouzdanje.


Izgradnja zajednice koja pruža podršku

Majčinstvo može djelovati izolirano, osobito usred krivnje i sumnje u sebe. Povezivanje s drugim mamama koje prolaze kroz slična iskustva može olakšati teret. Pridružite se lokalnim ili mrežnim roditeljskim grupama kako biste razmijenili iskustva, stekli uvide i podržali jedni druge.

Nemojte se ustručavati zatražiti pomoć kada vam je potrebna. Zapamtite, ranjivost je snaga, a ne slabost. Stvaranje veza kroz dijeljenje priča ili smijeh obogaćuje vaše iskustvo majke.

Potaknite otvorene razgovore o nesavršenosti unutar svoje zajednice. Dijeljenje svojih iskustava ne samo da pomaže vama, već i stvara siguran prostor za druge da se osjećaju saslušani i osnaženi.


Prihvaćanje vašeg jedinstvenog putovanja

Prihvaćanje nesavršenosti kao majke ne znači zadovoljiti se prosječnošću. Radi se o prepoznavanju vaše ljudskosti i njegovanju samoosjećanja. Oslobađanjem osjećaja krivnje majke, njegovanjem pozitivnog načina razmišljanja, davanjem prioriteta brizi o sebi i slavljenjem svojih pobjeda, majčinstvo postaje ne samo lakše upravljivo, nego i više ispunjava. Upamtite, ide vam odlično i dovoljno je što možete učiniti. Slavite svaki nesavršeni trenutak i prigrlite prekrasan kaos majčinstva.

Podijelite svoja iskustva, uključite se u zajednicu i iznad svega budite ljubazni prema sebi. Niste sami na ovom putovanju i zajedno možemo doista osloboditi snagu nesavršenosti.

 
 
 

Comments


© 2018 by INSPIRATIVAN ŽIVOT Proudly created with Wix.com

Budi član i primaj obavijesti

Ime i prezime

Email

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page